niedziela, 25 listopada 2012

(re:thinked) User Centered Design

Jak świat długi i szeroki, o UCD (User Centered Design) mówi się dużo i praktycznie wszędzie. W przypadku projektowania jakiegokolwiek środowiska, z którego docelowo użytkownik ma korzystać w efektywny sposób, trudno pominąć ten "ludzki" aspekt. No właśnie, czy aby tylko o ludzki chodzi?
Często bywa tak, że życie jest samo w sobie na tyle inspirujące, że skłania do myślenia i przetrawiania idei, które wydawałoby się zostały już wystarczająco intensywnie eksploatowane i nie ma sensu powielać treści. Dokładnie z tego powodu nie sądziłam, że o UCD będę tu pisać. Zdaję sobie sprawę, że to trochę odkrywanie Ameryki na nowo - ale nie ma chyba lepszej koncepcji, która pomogłaby w dostosowywaniu środowiska ludzi posiadanych przez koty ;-)

Dobre kilka miesięcy temu w sieci zrobiło się głośniej na temat "kocich" mebli. Dla niektórych może być to zwyczajną fanaberią, ale warto pomyśleć o tym zjawisku jako o pewnym procesie. Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych i o ile np. psie środowisko możemy regularnie poszerzać zabierając pupila na spacery, z "niewychodzącymi" kotami jest to już wyzwanie. Najczęściej jest to próba wykrojenia z "ludzkiej" przestrzeni mieszkania kawałka dla kota - proces raczej bolesny dla właścicieli i niekoniecznie wystarczający, aby zaspokoić kocie potrzeby. To typowy problem połączenia potrzeb dwóch skrajnie różnych użytkowników w taki sposób, aby zadowolić i jedną i drugą stronę - idealny case z zakresu UCD.

(Z braku gotowych rozwiązań dostępnych na rynku) dokładnie na taki pomysł wpadli ludzie tworzący UrbanCatDesign: UrbanCatDesign® was established because traditional Cat furniture did not meet our requirements. With 25 years of Cat experience and being a designer myself I took to the drawing board and designed this modern exclusive Cat furniture which meet both the requirements of Cat and Owner. (źródło)

 Przepisem na sukces okazało się dokładne sprecyzowanie potrzeb człowieka i kocich zwyczajów, czego efektem jest linia mebli, które z powodzeniem można potraktować jako uzupełnienie nowoczesnego mieszkania. Pomysł genialny w swojej prostocie, a zarazem dobry przykład realizacji w koncepcji UCD.

Więcej o UrbanCatDesign tutaj.A w bonusie jeszcze projekt kociego regału wykonany przez belgijskiego projektanta Corentina Dombrechta:

 (zdjęcia pochodzą stąd oraz stąd. projekt regału znaleziony tu, a grafika z UCD stąd)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz